Konserwacja i praktyczne porady

Jak dbać o mój śpiwór?
Materiały tekstylne, z których są wykonane śpiwory są przeznaczone do zwykłego mycia i czyszczenia. Najlepszy wynik podczas czyszczenia i konserwacji można osiągnąć postępując zgodnie z instrukcją:

  • po każdorazowym użyciu śpiwora, należy pozostawić go rozwiniętym.
  • - spód należy przetrzeć czystą ciepłą wodą z mydłem. Jeśli zaistnieje konieczność, można użyć gąbki do mycia. Duże zabrudzenia, na przykład ziemią, należy dokładnie usunąć.
  • w przypadku wyjątkowych zabrudzeń, śpiwór można prać zgodnie z instrukcją poniżej.
    • umieścić w pralce o dużej pojemności bębna, nie UŻYWAĆ WIROWANIA
    • używać wody o temperaturze maksymalnie do 30 °C
    • zawsze przechowywać śpiwór w czystym i suchym miejscu, co przedłuży jego żywotność
  • nie zaleca się czyścić chemicznie, gdyż spowoduje to zmniejszenia właściwości, takich jak wodoodporność i izolacja

Jak dbać o namiot?
Przed spakowaniem każdy namiot należy dokładnie oczyścić i wysuszyć. Namiot można muć tylko ciepłą wodą, w przeciwnym razie naruszy się jego powłokę ochronną. Żywotność każdego namiotu i podłogi można przedłużyć używając regularnie do tego celu odpowiednich impregnatów. Każdy namiot posiada w swoim komplecie zestaw naprawczy, który jest przydatny we wszelkich naprawach czy nieoczekiwanych problemach. Zestaw zawiera fragment stelaża do wykonania awaryjnego połączenia, kawałki tropiku, podłogi, płótna głównego oraz klej.

Jak mam dbać o swój plecak?
Plecak przechowywać należy w suchym miejscu, chłodnym miejscu, zabezpieczonym przed promieniami słonecznymi oraz środkami chemicznymi. Wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni, która może z czasem osłabić i uszkodzić materiał. Jeśli plecak jest bardzo zabrudzony, umyć go ręcznie, mydłem i ciepłą wodą, dobrze spłukać i pozostawić do wyschnięcia. Plecaki nigdy nie powinny być prane w pralce i suszone w suszarce.

Co to jest zdolność do łączenia śpiworów?
Zdolność do łączenia śpiworów, polega na tym że, można połączyć dwa elementy śpiworów, które posiadają zamki prawy i lewy i posiadają tą samą długość. Jeśli będziecie chcieli zakupić takie śpiwory, to zaznaczcie to w uwagach swojego zamówienia.

Jak dobrać długość śpiwora?
Śpiwór powinien być o 15 cm dłuższy niż wzrost śpiącej w nim osoby.

Jaka powinna być pojemność plecaka?
Plecak miejski - 12/10 kg , plecak rowerowy - 7 kg, plecak turystyczny - 15 kg , plecak Expedycyjny 25 kg. Ciężar oczywiście zależy od wielkości plecaka, obciążenia są jedynie orientacyjne.

Jak prać śpiwór?
Jeśli to konieczne, zaleca się stosować detergenty w płynie i nie wirować.

Czy może być stosowany impregnat do namiotu?
Tak, może być stosowany impregnat z impregnacją silikonową, która tworzy na powierzchni krzemowy mikrofilm, wówczas jest ona bardziej trwała.

Jak przechowywać śpiwór?
Śpiwór najlepiej przechowywać rozwieszony, ale jeśli nie ma na to miejsca, dobrze jest mieć śpiwór spakowany w luźnym worku, aby uniknąć skumulowanego sprasowania włókien w jednym miejscu. Jeśli chodzi o śpiwór puchowy, zaleca się również przechowywać go rozwieszonym lub w pojemnikach, gdzie nie będzie on podlegał kompresji.

Jak prać kurtkę softshellową z membraną?
Najlepiej jest stosować specjalne środki impregnujące, które można kupić w specjalistycznych sklepach. Ważne jest, aby w czasie prania używać minimalnej temperatury i suszyć naturalnie (jeżeli już wirować na najmniejszych obrotach i to najkrócej). W wyjątkowych okolicznościach można użyć płynu do prania . NIE WOLNO UŻYWAĆ płynów do zmiękczania tkanin.

Jak prać puchowe kurtki i kamizelki?
Odzież puchową najlepiej oddać do czyszczenia chemicznego, jeżeli prać to tylko w programie ręcznego prania i w minimalnej temperaturze. Nie odwirowywać, podczas suszenia pozostawić rozwieszoną na wieszaku.